İçeriğe geç

Object reference not set to an instance of an object – Nesne başvuru örneğine ayarlanmadı

Bu hatayı almanızın olası onlarca sebebi olabilir. Tabi bu örnekleri teker teker sıralayabilecek değilim.
Kısaca “GENEL” olarak bu hata neden alınır onu biraz anlatayım istedim.

Tipi önceden belli, ancak değeri null (tanımsız) gelip gelmeyeceği kestirilemeyen bir değeri kodlamada kontrol etmeden işleme alıyorsanız bu hatayla karşılaşmanız gayet olasıdır.

Örneğin; A nesnesinin A.Sinifi gibi bir özelliği olsun ve bu özellik dışarıdan (uygulama çalışırken) içeri gönderilecek olsun.
Bu durumda doğru kodun aşağıdaki gibi olması gerekli;

if(A != null && string.isNullOrEmpty(A.Sinifi))
{

//burada artık istediğimiz işlemi yapabiliriz.

}

Bu şekilde kullanımda bu hatayla karşılaşmamız artık pek mümkün değil. İşte siz de “kesin” gözüyle baktığınız ancak içeriği uygulama tarafından sonradan doldurulacak bu gibi nesnelerde kontrolleri en baştan tutarak benzeri hataları engelleyebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Görüşmek üzere…

1.3 6 votes
Article Rating
Tarih:Hatalar ve Çözümler
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
asdasf
asdasf
3 yıl önce

yahu arkadaş bu bilişim denilen alan yansıtıldığı kadar karmaşık bir alan değil, bilmeyen çözüm öneriyormuş gibi yazmasın, vakit çalmasın… onlarca paragraf yazı okuyup hiçbir çözüm olmaması sonucuna ulaşmaktan gına geldi. ne yapmamız gerekiyor ne öneriyorsun söylesene. eğer bilmiyorsan hiçbir şey yazma, tıkladığım kaçıncı link ve bütün bilmişler hiçbir şey bilmediklerini aynı şekilde anlatmaya çalışıyor. başka bilgisayar ya da televizyon sorunlarında da internetten öğrenip uyguladığım ve işime yaramış hiçbir şey olmadı. ne öğrendiysem kendim saatlerce günlerce deneye yanıla öğrendim lanet olsun ya

2
0
Would love your thoughts, please comment.x