İçeriğe geç

İsimTescil.Net Gibi Bir Firma Olmaz Olsun

Madem “eleştiri hakkı” diye bir şey var ve hizmet vermesi gerekenler vermiyor. Ben de bu hakkımı kullanarak bu firma için elimden geleni yaparım…

Yıllarca yaşadıklarım bir kenara özellikle bu son yaptıkları artık bardağı taşıran son damla oldu.

Adamlar fütursuzca “müşteriyi nasıl yolarız”ın muhakemesini yapıyorlar kendi içlerinde resmen. Süresi 5 gün geçen bir domain’in cezası yaklaşık 18 TL.

Evet yanlış okumadınız bu sadece cezası. Artı olarak domain’in kendi ücreti olan 27 TL‘yi de koyarsanız 45 TL gibi bir rakama tekabül ediyor.

Artı daha öncesinde yaşadığım, kendilerine ilettiğim ancak çözüm bulmak şöyle dursun bir de fütursuzca savunmaya geçtikleri ve benim de sikayetvar.com da tekrar tekrar şikayetimi belirttiğim bazı problemlerim aşağıdaki gibidir;

Arayıp 3’ü (Satış birimini) tuşluyorum ve Hatta 5 dk bekledikten sonra X isimli şahıs telefona çıkıyor ve “X işlemi için ilgili evrakları tarafıma gönderebilir misiniz” diyorum.

Beyefendi yanlış birim burası “Teknik Destek” diyor ve “Aktarıyorum” deyip yönlendiriyor. 15 dk beklemeye devam ederken diğer telefonumdan da acaba bir terslik mi var bir deneyeyim diye arama gereği duyuyorum, ancak bu sefer de Y isimli şahıs açarak “Satış biriminin mesaisi bitti efendim” diyor. (Ancak tabii ki bu konuşma sırasında diğer telefonum hala hatta beklemeye devam ediyor)

Resmen müşterilerini saf yerine koyan müthiş bir destek ekipleri ve hizmetleri var.

Tekrar söylüyorum; Ellerinize sağlık isimtescil ekibi. Bu şekilde “hizmete” devam. Bizim gibi size müşteri olanlara da yakışan muamele de tam olarak bu!

 

İlk yaşadığım problemleri saymazsak en trajikomik vakıayı önceki gün ve dün yaşadım.
“A” kaydını değiştirdiğim müşterimin yalnızca web hizmetini vereceğiz. Ancak illa tutturmuşlar DNS’te DNS. En sonunda (5. ya da 6. görüşmemde) derdimi anlatabildim. Ancak bu seferde çıkan “Beyefendi”‘ye Siteye “www. ” ile girersem “Default Plesk Panel” sayfası çıkıyor, “www. ” olmadan girersem 401 hatası alınıyor dedim.

İşte mantıksız cevap burada başladı. “Beyefendi o sizin yazılımınızla ilgili bir problem” dedi. Ancak içeridekinin yalnızca basit bir “HTML Yapım Aşamasında” sayfası, Acaba “Title’ı yanlış yazdığımdan mıdır?” diye sorunca elbette utandı “neyse ki arada bir mahcup olabiliyorlarmış.”
Ve problemi telefonda halletti.

Gerçekten kötü bir “hizmetleri” var.

İşte bu kadar. Yani demem o ki bu kadar kaliteli bir hizmet şekilleri var.

Demem o ki; Yaklaşık 80’e yakın domain im vardı. Zaten hemen hepsini taşımıştım onlardan çok şükür. Kısa sürede kalan 3-5 domain’imi de daha insancıl bir firma var çalıştığım oraya taşırım olur biter.

  • İsimtescil.Net mi?
  • Şeytan gördün yüzünü 🙂

 

Herkese iyi çalışmalar dilerim…

0 0 votes
Article Rating
Tarih:Sektör Deneyimlerim
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x