İçeriğe geç

Alçıpan Nedir ve Neden Alçı?

NEDEN ALÇI?

Yapı ve inşaat faaliyetlerinde önemli bir yere sahip bir malzeme olan alçı, sadece kartonpiyer veya daha basit süsleme işlemlerinde karşımıza çıkmaz. Direkt olarak binaların önemli bölgelerinden olan tavan, duvar gibi yapılar da alçı malzemenin kullanıldığı alanlardandır. Betondan daha hafif ve daha kolay bir kuruluma sahip olduklarından beton veya kiremite karşı tercih avantajı da bulunan bu malzemeler sadece bu özellikleriyle değil, kolayca şekillenebilmeleri itibariyle sağladıkları estetik değerler ile de fayda sağlarlar.

ALÇIPAN ÜRETİMİ

Alçıpan üretmek amacıyla kalsine edilen alçı taşı ( baz alçı ), üretilmek istenen alçıpan cinsine göre gereken miktarda miksere gönderilir.
Bu işlemle eş zamanlı olarak gerekli kimyasallar da sisteme verilir.
Mikserde suyla karışan ve gevşek bir harç haline gelen alçı karışımı, yürümekte olan bandın üstüne serilmiş kartonun üzerine püskürtülür. ( Üzerine harç püskürtülen karton açık renkte olup üzerine işlem yapılan bilen yüzdür.)
Aynı anda üstten gelen kartonla formasyon presinin altına giren Alçıpan, pahlı ve ya pahsız olarak şekillendirilir.
Bandın üzerinde hareket halinde olan Alçıpan belli bir noktada donmaya başlar.
Üzerine cinsi, üretim tarihi gibi gerekli bilgiler yazıldıktan sonra makasta istenilen boyda kesilir.
İşlem yapılan yüzün rulolarda zedelenmemesi için ters yüz edilir ve yürüyen bantlar vasıtasıyla fırına gönderilir.
Bant üzerinde donan Alçıpan’ın içindeki su ve alçının reaksiyonu tamamlanmıştır. Fırında ise fazla miktarda bulunan su buharlaştırılır.
Fırından çıkan Alçıpan’ın kenarları tıraşlandıktan sonra üretim cinsine göre belirlenen adette istiflener, daha sonra paketlenir ve satışa hazır hale getirilir.

Alıntıdır…

0 0 votes
Article Rating
Tarih:Blog
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih
Fatih
7 yıl önce

Selam Abi
Gold Kurumsaldan -Loytech ten junior fatih ben,IsNullOrEmpty ve IsNullOrWhiteSpace i araştırırken ALÇIPAN la karşılaştım 🙂 Mvc de döşüyorlar 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x