İçeriğe geç

XLSX Dosyası Açma

Selam arkadaşlar,

Yeni yazı serisinin ilk konusu XLSX uzantılı dosyalar nasıl açılır? Açmak için hangi programlar kullanılabilir? konusu.

XLSX Dosya Uzantısı Nedir?

Microsoft tarafından bir çoğumuzun kullanmakta olduğu office programlarındaki excel uygulaması için geliştirilmiş bir dosya formatıdır. Aslına bakarsanız ilk Excel’den bu yana kullanılan bir dosya formatı “XLS” idi. Ta ki 2007’ye kadar. Office 2007 ile birlikte artık bu uzantı sonuna bir “X” takısı alarak XLSX haline gelmiş bulunmakta. Yani kısacası XLSX dosyaları Office 2007’den bu yana Excel dosya uzantısıdır.

Bildiğimiz üzere excel basit tablolar, dört işlem, koşulları, ileri düzey matematik fonksiyonları ve son olarak makrolar yazarak ciddi uygulamalar gerçekleştirebileceğimiz bir uygulamadır. İşte bu nedenle de gün geçtikçe daha da yeni eklentiler ve özelliklerle gelişmeye devam ediyor. Zira dünya olduğu yerde durmadığı için, bu denli kapsamlı ve güzel bir uygulamanın da olduğu yerde durması düşünülemez.

Peki XLSX Dosyalarını Hangi Programlar Açar?

Elbette ilk ve en popüler cevabımız, Office 2007 ve sonrası sürüme sahip bir Microsoft Office Excel uygulaması olur. Ancak bunun yanı sıra piyasada bu uzantıları açabileceğiniz bir kaç uygulama daha bulmak mümkün. Bunlardan bir tanesi OpenOffice uygulamasıdır. Bir zamanlar Microsoft Office’e rakip olarak piyasaya sürülen ve open source (açık kaynak kodlu) ve tabiatıyla da ücretiz bir uygulama. Ayrıca yine basitçe google’ladığımızda bu uzantıları görüntüleyebilecek 3. parti yazılımlar da görebilmekteyiz. Ancak burada belirtmek gerekir ki, bu üçüncü parti yazılımların da çoğu yine arka planda Microsoft Office yapılarını kullanarak bu dosyaları okuyabilmektedir.

Yani kıssadan hisse, bu uzantıları en ama en iyi ücreticisi olan Microsoft Office Excel uygulamaları ile açabilirsiniz.

2007’den Daha Eski Bir Office Sürümü İle Bu Dosyaları Okuyamaz Mıyım?

Bu sorunuzun cevabı maalesef hayır. Açmak bir yana, (eğer özel bir framework yüklemediyseniz) excel dosyası olduğunu görüntülemeniz bile mümkün olmayacaktır.

Eğer ben ücretli bir sürüm edinene kadar Microsoft Office’in En yeni sürümünü indireyim, 30 günlüğüne bir kullanayım diyorsanız işte indirme linki aşağıdadır.

Microsoft Office En Son Sürüm İndir

Herkese az problemi güzel günler… 🙂

0 0 votes
Article Rating
Tarih:Bilgisayar ÖğreniyorumPüf Noktaları
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x