İçeriğe geç

Windows’ta ve Windows 10’da MongoDB Kurmak, Resimli Anlatım

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün MongoDB’nin nasıl kurulacağından bahsedeceğim sizlere.

Öncelikle MongoDB’yi “https://www.mongodb.com/download-center#community” adresinden “Community Server” tabına tıklayarak indiriyoruz. Burada istediğiniz OS’e uygun şekilde indirebilirsiniz. Tabii ki biz şu an windows’u anlatıyor olacağız 🙂

Bundan sonraki ilk aşamada aslına bakarsanız 2 seçenek çıkacak burada “Portable” mı yoksa “Setup” mı şeklinde bir soru. Bana sorarsanız (tabi eğer kendi makinanız ise) setup’ı seçerek kuruluma geçmeniz en güzeli.

Sonraki ilk aşamada setup’ımızı açıyor ve klasik Next>Next>Next>Complete diyerek kurulumumuzu gerçekleştiriyoruz.

Pekiiii kurulum tamamlandı peki bitti mi? Tabii ki hayır 🙂

CommandPrompt üzerinden mongodb servisini run edeceğiz. Bunun için tabii ki önce işletim sistemimize bu uygulamanın dizinini tanıtmamız gerekiyor. Nasıl mı?

Standart bir şekilde kurduğunuzu ve mongoDB dizininin yolunu  şu şekilde “C:\Program Files\MongoDB\Server\3.4\bin” verdiğinizi varsayarak ilerliyorum. Eğer versiyon farklı ve/veya X bir sebepten ötürü bu dizin değişmiş ise kendiniz de mongonun ve versiyonunun olduğu dizini kolayca bulabilirsiniz. Bu kısmı kendi dizininizle değiştirerek devam edebilirsiniz.

Artık, bu yolu bilgisayarımıza tanımlıyoruz. Windows 10’da sol alttaki Windows logosuna sağ tıklayıp sistem‘e tıklayalım (ya da bilgisayarım’ın üzerine sağ tıklayıp özelliklere tıklayalım). Sol taraftan “gelişmiş sistem ayarları”na tıklatalım ve karşımıza gelen ekranda ortam değişkenlerine tıklatalım. Alt kısımda bulunan sistem değişkenleri kısmında “Path/Dizin”i bulalım ve düzenleye tıklayalım. Az önce belirttiğim C:\Program Files\MongoDB\Server\3.4\bin yolunu buraya ekleyelim ve sonuna kadar tamam diyerek açtığımız pencereleri kapatalım.

Artık her şey tamam. Şimdi son olarak mongod.exe’yi commad prompt ile çalıştırmak kalıyor. Bunun için de Command Promt’u açalım ve tek yapacağımız ilk karşımıza çıkan satıra sadece “mongod” yazarak ENTER yapmak. İşte mongo servisleri artık aktif.

Umarım faydalı olmuştur…

Yorumlarınızdan mahrum bırakmayın 🙂

5 1 vote
Article Rating
Tarih:MongoDB
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fuat TEK
Fuat TEK
4 yıl önce

Çok teşekkürler Erkan bey,
Büyük bir dertten kurtardınız .

1
0
Would love your thoughts, please comment.x