İçeriğe geç

PetaPoco Nedir?

PetaPoco

Aslında epey süredir bir çok developer tarafından kullanılan güzel bir ORM yapısı.

Kendine has bir Database Engine’i olsa da aslen kullanımı gayet basit ve kolay. Github veya benzeri platformlarda bulabileceğiniz bir mimariye sahip olsa da, aslen mimarisinde bir değişiklik yapma ihtiyacınız yok ise sadece DLL’ini de indirip kullanabileceğiniz bir ORM.

Yine de indirmek isteyen olursa diye ben de linkini paylaşmakta fayda görüyorum;
https://github.com/CollaboratingPlatypus/PetaPoco

Performans

Performans açısından birçok noktada Entity Framework’ün önüne geçebilmekle birlikte Fluent NHibernate ile kıyasta sadece select işlemlerine başarı sağladığını söylesem yalan söylemiş olmam sanırım.

Zira bu konuda bu kadar performanslı oluşu da muhtemelen ADO.Net ile iç içe kullanım imkanı sunması olsa gerek. Zaten ADO.Net kullanımını hiçe sayarak tamamen PetaPoco üzerinden işlem yapıyor olursanız zaten bu noktadaki performansı da biraz düşüş gösteriyor. Yine de modelleme hızı konusunda oldukça başarılı olduğunun altını çizmekte son derece yarar olacaktır.

Bir sonraki yazımda da daha önce gerçekleştirdiğim EntityFramework vs Fluent NHibernate’e ek olarak PetaPoco karşılaştırmasının sonuçlarını da ekleyerek bilgi vermeye çalışacağım.

0 0 votes
Article Rating
Tarih:PetaPoco
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x