İçeriğe geç

NopCommerce Performansı ve Sistem Gereksinimleri

Merhaba Arkadaşlar,

Aslında bu yazıyı bir takipçi arkadaş aracılığıyla yazma gereği hasıl oldu. Zira şöyle bir durum var; Kendisi bir hosting alarak (haliyle) NopCommerce’ü kurmaya çalışmış. Ancak belli başlı sebeplerden bu konuda pek başarı alınamamış.

Tabii ki bunun sebebi o arkadaş değil, hosting şirketlerinin nopcommerce gibi sistemleri karşılayamaması diyebiliriz.

Buradan o arkadaşıma da bu makaleyi yazmam için vermiş olduğu fikirden ötürü teşekkür ederim…

NopCommerce Performansı

Nopcommerce, .net ortamında geliştirme yapan yazılımcılar için gerçekten bir çok anlamda başarılı bir mimariye sahip. Gerek mimari yapısı, gerek genişleyebilir sistemi ve gerek ise eklenti veya kod bazlı geliştirilmeye açıklığı ile gerçekten güzel bir kaynak. Kurgulanan mimari ilk çıktığı tarihten bu yana sürekli gelişerek ve döneme ayak uydurarak ilerliyor. Bu nedenle kendini tekrarlamıyor ve elbette miladi bir uygulama olarak kalmıyor.

Çalışırken projenizin ilk ayağa kalkışında Cache yapısını kullandığı için database’deki verilerin bir çoğunu belleğe alarak başlıyor. Tabi bu, o bilgilere erişebilirlik açısından avantaj olduğu kadar, sunucunun performansı açısından da dezavantaj. Zira kullanmış olduğumuz sunucuların ram’leri özellikle büyük imkanlara sahip değil isek bu anlamda kısıtlama olarak karşımıza çıkabiliyor.

Aslında ilk ayağa kalkma dediğimiz startup işleminde default bir nop projesi 250-350 MB arası bir bellek tutuyor. Bundan sonraki işlemler ise tamamen veritabanı üzerinden ve .net clr üzerinden yürüyor. Elbette giren kullanıcılara istinaden tutulan bazı cache bilgilerde ufak artmalar da söz konusu.

Yani projenizin sıfırdan ayağa kalkması için ortalama minimum belleğinizin 400-500 MB olması gerekiyor. Bu da shared hosting’lerde çok da verilmeyen bir hizmet. Genelde Shared hostinglerin default ayırdığı bellek 64-128 Mb (max) oluyor. Eğer hosting firmanız izin veriyor ise bu alanı kendileriyle konuşarak biraz olsun arttırabilmeniz mümkün.

Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise devreye maalesef sunucu kiralama hizmetleri giriyor.

NopCommerce Sistem Gereksinimi

Aslında bu konuda yukarıda yazdıklarımı bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim öncelikle. Sonrasında kendi resmi sitelerinde de belirttikleri üzere sistem gereksinimleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 Supported operation systems:

  • Windows 7 or above
  • Windows Server 2008 or above

Supported web servers:

  • Internet Information Service (IIS) 7.0 or above
  • For nopCommerce 4.10 or above. Install .NET Core 2.1 runtime (download).
  • For nopCommerce 4.00. Install .NET Core Window Server hosting runtime (download)
  • For nopCommerce 3.90 or below. ASP.NET 4.5 (MVC 5.0) and Microsoft .NET Framework 4.5.1 or above

Supported databases:

  • MS SQL Server 2008 R2 or above

Supported browsers

  • Microsoft Internet Explorer 9 and above (IE6 and IE7 were supported in versions prior 3.60, IE8 was support in versions prior 4.10)
  • Mozilla Firefox 2.0 and above
  • Google Chrome 1.x
  • Apple Safari 2.x

Bu alanı Türkçeleştirme gereği duymadım. Zira çok detaylı bir ingilizce ile yazılmış değil zaten. Teknik anlamda oldukça anlaşılır olduğunu düşünmekteyim.

Ancak burada belirtilmediği şekilde size tavsiyem minimum 1GB size özel ayrılmış belleğe sahip bir ortamda host etmeniz. Ayrıca sql tarafında bu tip sistemlerin oldukça transaction yarattığını unutmadan, sql sunucunuzu da iyi yönetmeniz olacaktır.

Şimdilik bu kadar. Sorularınız olur ise yanıtlamaktan memnuniyet duyarım.

Kaynak: nopcommerce.com

5 2 votes
Article Rating
Tarih:NopCommerce
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammed
5 yıl önce

Paylaşımınız için tşkler.

Nopcommerce ile eğitim sitesi yapılabilir mi . Bir e ticaret sitesi gibi değil ama. Şöyle anlatayım. Udemy tarzı ama o kadar karışık olmayacak. Sitenin herhangi bir yerinde bu eğitim setini almak istiyor musunuz gibi bir bölüm olacak (Yada başka birşey olacak tam düşünemedim bu kısmını).

Ödemeyi ((iyzico ödeme kanalı ile)) yapan kişiler, eğitim videolarına ulaşıp izleyebilecek ama indiremeyecek. Biz bunu nopcommerce ile yapabilir miyiz ve buna uygun hazır template bulabilir miyiz?

Muhammed

Ahmet
Ahmet
5 yıl önce

Nopcommerce ile ilgili 3 makalenizi de okudum.Teşekkür eder, devamını beklerim 😉

3
0
Would love your thoughts, please comment.x