İçeriğe geç

NopCommerce Multi Currency (Birden Fazla Para Birimi)

Selam Arkadaşlar,

Bu yazıda size nopcommerce’ün multi currency özelliğinden bahsedeceğim. Her ürünü e-ticaret sitemize ekler iken malumunuz, birini USD diğerini TL diğerini EURO şeklinde seçebilmek ister gönül. Ki, daha sonradan sistemin root’daki (kök olarak seçili olan) para birimine sistemin kendisinin çevirmesi dilenir. Nitekim bu durum nop’ta maalesef bu şekilde çalışmamaktadır. Nopcommerce, kendi içerisinde bir adet ana para birimi seçilmesini ve tüm işlemlerin bu para biriminden yürümesini ister.

“Peki dolar, euro, paund, vs.. var onlar neden var?” dediğinizi duyar gibiyim. 🙂

Aslında onlar, siteyi kullanan kullanıcıların farklı milletlerden olabileceğini ve tüm alışverişini farklı bir para biriminden yapmak isteyebileceğini düşünülerek tasarlanmış bir yapı. Zira eğer birden fazla para birimini aktif eder ve kullanıcıya para birimini seçme şansını verir iseniz o zaman kullanıcı diler ise USD’yi seçip alışverişini USD olarak yapabiliyor. Tabii ki bankanızın da yurtdışı ödemelerini alabiliyor olması ve entegrasyonunun olması gerekli.

Eğer kullanıcı Birinci para birimi TL olan bir sitede USD seçer ise, arka planda birincil para birimine oranla oranları yazılmış olan güncel kurdan bütün sitedeki fiyatları USD’ye çeviriyor. Bu durumda kullanıcı güncel kurdan dönmüş USD fiyatları görerek devam ediyor.

Eğer birinci para biriminiz USD ise, o zaman kullanıcı TL seçerek devam ettiğinde de durum aynı şekilde cereyan ediyor ve sistemde kayıtlı olan en güncel çarpandan “şu kadar USD x 5,61” = şu kadar TL yapıyor gibi bir denklem kuruluyor.

Evet, sonucun biraz can sıkıcı olduğunu kabul ediyorum. Ancak bu duruma maalesef bizim şimdilik yapabileceğimiz bir şey bulunmamakta.

NopCommerce Currency Settings ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz.

NopCommerce Para Birimi Ayarları (Currency Settings)

0 0 votes
Article Rating
Tarih:GrandNodeNopCommerce
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x