İçeriğe geç

Google’ın Sitenizi Eklemesini Engelleme

Google’da sitenizi görmek istemeyebilirsiniz. Birden fazla nedenden ötürü sitenizin veya sitenizdeki belli başlı sayfaların google tarafından index’lenmesini istemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda aslında bahsi geçen nopcommerce sistemi de diğer web yazılımlardan farklı değil kesinlikle.

Maalesef Bununla ilgili özel bir plugin yok henüz. Aslında yazmak da son derece mümkün. Zira öyle afilli bir kod yazmaya da ihtiyaç yok bunun için. Hatta nopcommerce ile plugin yazma konularına yakın zamanda ufak ufak değinmek istiyordum, bu konu da başlangıç yazımızın konusu olabilir.

Şimdi gelelim normal siteler ve nopcommerce’de sitenizi google dan saklamaya;

 1. Klasik bir web sitesi için hosting’inizin ana dizinine (public_html, root, www, vb…) aşağıdaki bilgiyi içeren “robots.txt” isimli bir dosya koymanız yeterli.
  [highlight]
  User-agent: *
  Disallow: /
  [/highlight]
 2. NopCommerce için ise sitenizi yayınladığınız klasöre girdikten sonra yine ana dizine (core kullanıyor iseniz, “wwwroot” klasörüne) aşağıdaki içeriğe sahip bir “robots.txt” dosyası koymanız yeterli.
  [highlight]
  User-agent: *
  Disallow: /
  [/highlight]

Gördüğünüz gibi, eklediğimiz kodda hiçbir şekilde değişiklik söz konusu değil. Yalnızca robots.txt dosyasını koyacağımız konum değişebiliyor. Bu durum php, asp, asp.net, .net core, html, vb… hemen tüm platformlar için aynı…

0 0 votes
Article Rating
Tarih:Çerez BilgilerHazır SistemlerNopCommerce
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Muhammed
5 yıl önce

Teşekkürler

1
0
Would love your thoughts, please comment.x