İçeriğe geç

Could not load file or assembly Newtonsoft.Json

Could not load file or assembly ‘Newtonsoft.Json, Version=9.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed’ or one of its dependencies

Genelde en sinir bozucu hataların başında gelen bir genel hata satırıdır diyebiliriz 🙂

Sebepleri ve tabii ki çözümleri birden fazla olabilir. Kısaca aşağıda ihtimalleri sıralamak istedim. Umarım işinize yarar;

1. Olası Neden: “Newtonsoft.Json”a ait DLL’in ilgili versiyonunun web.config ‘te farklı görünmesi, ancak projenin içerisindeki (/bin) dll’inin versiyonunun farklı görünmesinden kaynaklanabilir.

Çözüm: İlgili versiyona ait DLL’i Visual Studio içerisinden mevcut “Newtonsoft.Json” DLL’ini referanstan kaldırıp NUGET ile istediğiniz versiyonu yüklerseniz problem düzelecektir.

 

 

2. Olası Neden: Özellikle IIS ile canlıda çalışan bir uygulama için bir güncelleme yapıyor ve devamında bu hatayı alıyorsanız, muhtemelen IIS bir şekilde siz silmiş olarak görseniz bile eski “Newtonsoft.Json” DLL’i ile çalışmaya devam ediyor demektir.

Çözüm: Malesef IIS’i restart etmek her zaman çözüm olamayabiliyor. Bu gibi durumda en kesin çözüm; ilgili projenin klasörü altındaki “bin”, “plugin”, vb… içerisinde DLL barındıran tüm klasörleri silin ve yeni yayınlama yaptığınız uygulamanız içerisinde bu klasörleri tekrar bu dizin altına atın. Bu durumda DLL’leriniz yüklenene kadar siteniz hata alacaktır. Ancak sonunda doğru şekilde çalışmaya başlayacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Tarih:Hatalar ve Çözümler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x