İçeriğe geç

C# ile Başka Bir Uygulamayı Çalıştırmak

Bu yazıda yazdığımız ve/veya yolunu bildiğimiz ve kendi uygulamamız içerisinde tetiklemek istediğimiz bir application’ı nasıl çalıştırabiliriz bunu paylaşacağım.

Aslında kod oldukça basit;

 

Process process = new Process();
process.StartInfo.FileName = @"C:\Programlarım\TestUygulamasi.exe";
process.Start();

 

İşte bu kadar. “StartInfo.FileName” ile uygulamanın tam yolunu ve dosya adını veriyoruz. process.Start() ile de uygulamayı başlatıyoruz.

Peki uygulamamızın bir console uygulaması olduğunu varsayalım ve ekranda görmek istediğimiz bir şey olmasın. Sadece arkaplanda işlemini tamamlayıp çıkması gerekiyor diyelim.

Bu durumda process’i start etmeden önce kodumuzu aşağıdaki şekilde iki property ile zenginleştirerek uygulamanın arka planda çalışmasını ve bizim bunu görmememizi sağlıyoruz. Tabii ki uygulama işi bitince sonlanacak şekilde tasarlamalıyız. Aksi taktirde uygulama siz bilgisayarı kapatana kadar arka planda kaynak tüketmeye devam edecektir.

 

Process process = new Process();
process.StartInfo.FileName = @"C:\Programlarım\TestUygulamasi.exe";
process.StartInfo.CreateNoWindow = true;
process.StartInfo.UseShellExecute = false;
process.Start();

İşte bu kadar basit…
 

2.3 6 votes
Article Rating
Tarih:Çerez Bilgiler
Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Eren
Eren
3 yıl önce

Merhaba. Yolunu bilmediğimiz bir uygulamaya nasıl link veririm? Wp iconuna tıklayınca o kullanıcıda wp açılsın mesela. PC için yapılacak bir uygulama bu.

Utku ÖZEN
Utku ÖZEN
1 yıl önce

Merhabalar, ben bir uygulamayı c# aracılığıyla kullanmak istiyorum. örneğin uygulamadaki butonları görmek istiyorum vereceğim dosyayı import etsin gibi yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Ramazan
Ramazan
1 yıl önce
Reply to  Erkan Domurcuk

Diğer uygulamadaki butonları yazdığım programla nasıl kontrol ederim

onur
onur
11 ay önce

MERHABA ERKAN BEY. C# ile masaüstündeki bir programı açtık. Peki form üzerindeki bir buton yardımıyla o uygulama içerisinde bazı yerlere tıklatarak istediğimiz bir sayfayı açmak istiyoruz bunun kodunu nasıl yazabiliriz? teşekkürler

Ahmet
Ahmet
6 ay önce

Merhaba. MySql veritabanlı bir program yazdım. Fakat bazen MySql çalışmayınca program açılmıyor. Ben de hizmetlerden girip MySql’i tekrar başlatıyorum. Kullanıcılar bu yolu bilmediği için beni arıyorlar. Ben form üzerine bir buton koyup butona tıklandığında MySql’i başlatmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

9
0
Would love your thoughts, please comment.x