İçeriğe geç

Ücretsiz E-Posta Sunucusu hMailServer

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun zamandır yeni makale ile güncelleme yapmıyordum. Bu süreçte araştırdığım ve kullanmaya başladığım bir uygulamadan bahsederek başlamak istiyorum, hMailServer.

hMailServer Nedir?

Bir çoğumuz, gerek windows gerek ise linux platformlarda çalışabilecek kolay kurulabilir ve yönetilebilir bir e-posta sunucusu kurmak istiyoruzdur mutlaka. İşte hMailServer da bu amaç ile hizmet veren bir e-posta sunucu programı. Yani sunucusunuzdan e-posta gönderip almaya yarayan ve yine sunucunuzu kullanacak kişiler için e-posta hizmeti verebileceğiniz tümüyle ücretsiz bir e-posta hizmet programı.

hMailServer Kurulumu Nasıl?

Bu konuya ayrıca bir makalede etraflıca değineceğim. Ancak şimdilik kısaca şu şekilde bahsedebilirim; Öncelikle programı indirip setup halinde basit bir kurulum gerçekleştiriyoruz. Ardından tek yapmamız gereken bir iki spesifik ayarı hayata geçirip eğer firewall’umuzda bir engel var ise bunlara doğru bir şekilde izin vermek.

Şunu belirtmek isterim ki, eğer windows firewall kullanıyorsanız bu işlem de oldukça basit. Yani windows firewall üzerinde yapmanız gereken öyle büyük bir ayar söz konusu değil.

hMailServer Ücretli mi?

Evet. hMailServer uygulaması tümüyle ücretsiz bir uygulama.

hMailServer Herhangi Bir Kullanıcı Kısıtlaması Var mı?

Hayır. Kesinlikle bir adet, boyut, vb… kısıtlama söz konusu değil.

hMailServer’ın API Desteği Var mı?

Evet. Bir çok platform için hMailServer’ınıza erişip ayarlamaları kendi kodlamalarınız ile yapabileceğiniz api hizmeti bulunmakta. Bu konuda da bir takım çalışmalarım söz konusu. Ümit ediyorum ki çok yakında sizler ile net framework ile yazılmış yeni hmailServer yönetim panelinin demosunu da paylaşıyor olacağım.

hMailServer Ayarları Nasıl Yapılıyor?

Yukarıda da bahsettiğim gibi sizlere yakında bununla alakalı daha etraflıca ve görsellerle de donatılmış bir kurulum makalesi hazırlıyor olacağım. Lütfen beni takipte kalın. 🙂

0 0 votes
Article Rating
Tarih:BlogHazır Sistemler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x