NopCommerce Nedir?

Selam arkadaşlar,

Yeni notlar silsilesi ile karılaşıyor olacağız. Burada aslında sizlere anlatmak istediğim birden fazla hazır .net tabanlı platform. Ancak şimdilik bir yerinden başlamak gerekiyor. Bu nedenle nopcommerce ile işe başlamak istedim. Yaklaşık 2,5 yıldır NopCommerce ile alakadarım. Hatta son 2 yıldır aşırı derecede içlidışlıyım diyebilirim. 🙂 Bu diziyi hazırlamak istememin sebeplerinden bir tanesi de, Türkiye’de bir çok firmanın kullanmasına karşın neredeyse hiç Türkçe dökümantasyonu olmaması ve bu nedenle çok da yaygınlaşamıyor olması. İşte buna alternatif olarak bir yerden başlamak gerektiğini düşündüm.

NopCommerce Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere bir e-commerce, yani bir e-ticaret uygulamasıdır. Tamamen açık kaynak kodlu bir platformdur. Bu nedenle .net developerlar tarafından tercih edilebilir bir noktası elbette var. Zaten bizim tercih etmemizin ilk sebeplerinden birisi de bu. Yanlış bilmiyor isem 2,6 versiyonu ile piyasaya tam anlamıyla girdiler ve o gün bu gündür 4.10 versiyonuna kadar geliştirmelerle tırmandırdılar. Tabii ki bu versiyon geçişlerinde bir çok hatayı ve eksiği geride bırakırken, bir yandan da platform olarak kendilerini yeni teknolojilere uyumlu hale getirdiler. 4.00 versiyonu ile kendilerini .net core platformuna taşıdılar. Ve tabii ki bu marjinal karar da performans açısından bir çok artıyı beraberinde getirdi.

Bu yazı dizisinde genel olarak nopcommerce ile uğraşırken nerelerde takılabileceğinizi, alabileceğiniz hataları, vs… anlatırken aynı zamanda nopcommerce’ün artı ve eksilerinden de elimden geldiğince bahsetmeye çalışacağım. Tabii ki bu makalem de değil. Buradaki asıl amacımız nopcommerce nedir sorusuna kısmen bir yanıt vermek ve biraz daha yapıyı üstün körü anlatmak.

NopCommerce Yapısı Nasıl?

Elbette önemli bir konu. Yukarıda da bahsettiğim üzere yapı .net c# ile yazılmış ve bu şekilde ilerliyor. Yani oldukça güncel ve frameworkler son çıkanlar olarak ilerliyor. (Ve tabii ki net core ile SDK’lar da). Peki nasıl bir yapıya sahip? Aslında aşağıdaki şekilde katmanlı bir mimariye sahip. Bu nedenle üzerinde geliştirme yaparken bir çok noktada sarmala giriyor olsanız bile, o sarmaldan çıktığınızda da “uğraştık ama güzel oldu be abi” sözünü size söyletiyor. 🙂

Katman Açıklaması
Core Model katmanı
Data Data katmanı
Framework Presentation katmanı içerisinde (Ama son versiyonda ayrılmış durumda)
Services Servis katmanı
Web Presentation katmanı
Plugins Eklentilerin yer aldığı, aslında katman olarak nitelendirilmese de öyle de diyebileceğimiz bir hizmet katmanı

İşte burada da görüldüğü üzere temelde 4 ancak solution’ı açtığınızda 6 katman olarak karşınıza çıkıyor.

Bazı noktalara, “ya arkadaş bu kadarına da ne gerek vardı” diyecek olsanız bile, hazır ve tamamen open-source bir yapıya aslında bu kadar da ketum yaklaşmak çok da doğru olmasa gerek.

Evet herkesin merak ettiği bir noktaya gelelim.

NopCommerce Ücretli mi? Ücretlendirme Nasıl?

Aslında yukarıda da bahsettiğim gibi, yapı tamamen ücretsiz. Geliştirmeler alanında da açık kaynak kodlu olduğu için şifreli herhangi bir noktası söz konusun değil.

İster siteyi alıp geliştirir, isterseniz de olduğu gibi yayına alırsınız. Tamamen ücretsiz. Ancak tek bir şartla; Sitenin en altındaki “Copyright © 2008-2018 nopCommerce. All rights reserved.” yazısını kaldırmazsanız. Eğer bu yazıyı kaldırmak istiyorsanız o zaman işte aşağıdaki şekilde lisans tipleri çıkıyor karşınıza.

Ancak geliştiren ekip biraz da kullanıcıların taşın altına ellerini sokmasını isteyerek 3 lisans tipi çıkarmışlar.

Bunları sırasıyla aşağıda açıkladım;

1 NopCommerce CopyRight Removal Key 250 $ Yıl Bu lisansı satın aldığınızda, ilgili “copyright” yazısı kaldırma işlemini sadece bu URL için gerçekleştirebilirsiniz. Yani tek bir nopcommerce çalıştırma izinine sahip oluyorsunuz.
2 Wildcard copyright removal key 1000 $ Yıl Aslında SSL’e aşina olanlar bu başlığı tahmin edebilir.
Eğer birden fazla nopcommerce çalıştıracaksanız ve bu uygulamalarınız;
www.siteadi.com/site1
www.siteadi.com/site2
şeklinde olacak ise o zaman bu lisansı satın alabilir ve dilediğiniz sayıda nopcommerce çalıştırabilirsiniz.
3 Server copyright removal key 3500 $ Yıl Eğer tek bir sunucudan ve tek bir dış IP adresi ile yayın yapacaksanız o zaman birden fazla nopcommerce için size gereken lisans işte bu. Satın alma anında vereceğiniz IP adersindeki sunucunuzdan dilediğiniz sayıda uygulama çalıştırabilir, site yayınlayabilirsiniz. Bunun için bir tek bu lisansı yıllık olarak ödemeniz yeterli olacaktır.

Bir sonraki makalemde artılar / eksiler konusuna girişmeye çalışacağım.İşte görüldüğü üzere, eğer “beni o copyright yazısı rahatsız etmez, dursun.” diyorsanız o zaman hiçbir lisans ücreti ödemeden nopcommerce’ü kullanmaya başlayabilir ve ömür boyu devam edebilirsiniz.

Sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmına beklerim. Herkese iyi çalışmalar… 🙂

Share this Story

Related Posts

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Erkan DomurcukFuat TEKAytekinMuhammed Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Muhammed
Ziyaretçi
Muhammed

Kaleminize sağlık Erkan Bey,

Paylaşımınız için tşkler. Yazınızı okuduğumda aklıma birkaç soru geldi.
Hosting ve domain var diyelim. Nopcommerce dan e ticaret sitesine uygun bir template (https://www.nopcommerce.com/p/3207/nop-emporium-responsive-theme-13-plugins-nop-templatescom.aspx) satın alıp kurmak çok mu zor. Dilini türkçeye çevirmek, kredi kartı ve havale işlemini aktif hale getirmek, ve mail işlerini halletmek bilen biri için ne kadar zaman alır acaba? Ve güvenlik sorunu olur mu?

Yazılımcı olmadığım için soru net olmayabilir. Umarım anlatabilmişimdir.

Aytekin
Ziyaretçi
Aytekin

Merhaba Erkan bey;
Nopcommerce yapısını incelemeye yeni başladım.Mvc konusunda yeniyim bu yüzden sistem karışık geldi.Bir kaç sayfada değişiklik yapmam gerekiyor.
1.Plugine hiç bulaşmadan örneğin register sayfasına bir textbox ekleyip sql e kayıt gönderebiliyor muyuz?
2.Plugin şeklinde yaparsak Themes klasörü altına yeni bir register.chtml sayfası mı açmamız gerekiyor?

Fuat TEK
Ziyaretçi
Fuat TEK

Erkan bey Emeğinize sağlık. Sizi bir yerden tanıyor gibiyim ? 🙂

Search