İçeriğe geç

MongoDB Connection String

Son dönemlerin popüler no sql teknolojilerinden biri olan mongodb için daha önce de bir kaç önemli noktaya değinmiştim. Şimdi bir eksik farkettim ve bu yazıyı da buraya not olarak bırakmak istedim. Umarım sizin de işinize yarayan bir yazı olur.

Eğer mongodb sunucunuzda nasıl yetkilendirme yapacağınızı merak ediyorsanız: MongoDB Authorization – Yetkilendirme ve Şifreli Erişim makaleme de göz gezdirebilirsiniz. Eminim faydalı olacaktır.

MongoDB Connection String

Her veri tabanında olduğu gibi mongodb’de de bağlanmak için haliyle bir bağlantı cümleciğine ihtiyaç bulunmakta. Bu bağlantılar birden fazla öge içerebildiği gibi bu ögelerin (parametrelerin) açıklamaları da bir hayli önemli.

MongoDB Connection String Local

Kendi bilgisayarınızdaki bir mongodb veri tabanına bağlanmak için aşağıdaki şekilde bir cümle yeterli.

mongodb://localhost:port/veritabaniAdi

Örnek olarak;

mongodb://localhost:27017/DenemeVeritabanim

Bu bağlantıda gördüğünüz gibi bir yetkilendirme veya erişim kısıtlaması söz konusu değil.

MongoDB Connection String Local Network (Yerel Ağ)

Eğer local ağda bir sunucuda açık olan mongodb’ye de bağlanmak istiyorsanız ve dışarı değil ancak içeri açık bir sunucu ise ve yetkilendirme yok ise aşağıdaki gibi bir cümle de işinizi görecektir.

mongodb://sunucuAdresi:port/veritabaniAdi

Örnek olarak;

mongodb://10.0.1.123:27017/DenemeVeritabanim

MongoDB Connection String Authorization On The Server

Peki dışarı açık veya yetkilendirme olan bir sunucuda bu işlem nasıl gerçekleştirilir? Yani bir kullanıcı adı ve şifre kullanıyor isek bu işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz? Tabi bu durumda parametrelere kullanıcı adı ve şifre kısımları da eklenecek. Burada eklenecek olan yere ve ekleme yöntemine dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi taktirde programımız bizi biraz sinir edebilir.

mongodb://kullaniciAdi:sifre@sunucuAdresi:port/veritabaniAdi

Örnek olarak;

mongodb://edomurcuk:[email protected]:27098/DenemeVeritabanim

Gördüğünüz gibi mongodb’ye bağlanmak çok basit. Sadece bu cümle yapısını bilmek yeterli. Bu connection string cümleciği ile dilediğiniz gibi veri tabanına erişebilirsiniz.

4 1 vote
Article Rating
Tarih:MongoDB
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x